روزنامه نگاری با تکنولوژی واقعیت مجازی : حس خبر را تجربه کنید

روزنامه نگاری با تکنولوژی واقعیت مجازی : زمانش رسیده است تا یک داستان را با تمام بدن خود، نه تنها با ذهن خود تجربه کنید.

Noniny de la Peña در حال کار بر روی یک فرم جدید از روزنامه نگاری است که گزارش های سنتی با تکنولوژی واقعیت مجازی ترکیب می شوند تا مخاطبان را در داخل داستان قرار دهد. نتیجه یک تجربه محرک است که Noniny de la Peña امیدوار است به مردم کمک کند که اخبار را با روش جدیدی تجربه کنند.

 

روزنامه نگاری با تکنولوژی واقعیت مجازی 3

Noniny de la Peña کیست و چگونه روزنامه نگاری با تکنولوژی واقعیت مجازی را ترکیب کرد؟

امروز  می خواهم برای شما داستانی تعریف کنم که آن را با تمام وجودتان به خاطر بیاورید و نه فقط با ذهنتان؟ در طول عمرم و در تمام زندگی ‌ام بعنوان خبرنگار، واقعا مجبور بودم روایات و اخباری خلق کنم که بتوانند تغییر ایجاد کنند و شاید الهام بخش دیگران باشند تا بیشتر دیده شوند.

در رسانه های نوشتاری کار کرده ام. مستند سازی کرده ام. در رادیو و تلویزیون فعالیت داشته ام. اما نکته جالب اینجا است که بعد از فعالیت و مشارکتم در کار واقعیت مجازی بود که شروع کردم به دیدن واکنش های خیلی شدید و واقعی از سوی مردم که حقیقتا مغزم را منفجر کرد و واقعا برای من باورکردنی نبود.

 

تجربه اخبار و روزنامه نگاری با تکنولوژی واقعیت مجازی

نکته جالب و مهم اینجا است که با “وی آر(VR)” یعنی واقعیت مجازی می توانم شما را در صحنه ای قرار دهم، درست در وسط یک ماجرا.

با زدن این هدست ها یا عینک vr بر روی چشمان، شما میتوانید با حرکت سر، به اطراف نگاه کنید. ذهن شما باور می کند و یک حس جالب، در تمام وجود شما دست می دهد به شکلی که انگار واقعا خودتان آنجا هستید.

 

روزنامه نگاری با تکنولوژی واقعیت مجازی 1

با واقعیت مجازی در صحنه خبر یا رویداد قرار بگیرید!!!

پنج سال پیش بود که تصمیم گرفتیم تکنولوژی واقعیت مجازی را با روزنامه نگاری ترکیب کنم. در شروع کارقصد داشتم درباره گرسنگی گزارشی تهیه کنم. خانواده‎ها در آمریکا دچار گرسنگی می شوند، وضعیت انبار غذا خراب است، و اغلب مردم مواد خوراکی شان تمام می شود و در نتیجه گرسنه می مانند.

می دانستم که قادر نیستم کاری کنم مشکل این افراد حل شود یا دیگر حس گرسنگی نداشته باشند و برای شان غذا تامین کنم، ولی شاید می توانستم راهی پیدا کنم تا یک حس جالب فیزیکی به آنان دست دهد.

 

ادغام کردن خبرنگاری با تکنولوژی واقعیت مجازی باور کردنی نیست!!!

بنابراین تکرار می کنم، ماجرا مربوط به پنج سال پیش است. ادغام کردن خبرنگاری با تکنولوژی واقعیت مجازی یک کار غیر قابل باور بود و من هیچ سرمایه ای نداشتم. باور کنید بسیاری از همکاران به من می خندیدند، البته باید بگم که من یک کارآموز عالی داشتم خانمی به نام کوبسا مارک.

ما با هم به مراکز خیریه غذا رفتیم و شروع به ضبط صدا و عکس کردیم تا وقتی یک روز کارآموز من به دفترم آمد و فریاد زد و فقط گریه می کرد.

او برای مدت طولانی در یک صف بوده که خانم مسئول صف، به شدت دست پاچه بوده و فریاد می زد که خیلی زیاد هستند! خیلی زیاد هستند! و یک مرد که دیابت داشته، متاسفانه غذا به موقع بهش نرسیده بوده و همین باعث شده که فشار خونش پایین بیاد و وارد کما بشه.

به محض اینکه فایل صوتی را شنیدم می دانستم که می تواند منقلب کننده باشد می توانست واقعا شرایط انبار غذا را شرح بدهد.

این صف واقعی است. شما می توانید ببینید چقدر طولانیست، نه؟ و همانطور که گفتم. ما پشتوانه مالی زیادی نداشتیم.

 

ساخت کارکتر های مجازی برای بازسازی صحنه های اخبار

پس من مجبور بودم که کارکتر های مجازی یا شخصیت های مجازی بسازم همچنین مردم تلاش های زیادی کردند تا به من در ساختن مدل ها کمک کنند. ما سعی کردیم همه چیز را حتی الامکان دقیق بسازیم.

ما از آن صف طولانی و استرس مسئول صف و به کما رفتن آن فرد به خاطر گرسنگی، را به یک فیلم واقعیت مجازی تبدیل کردیم و تمام صحنه ها را بازسازی کردیم.

روزنامه نگاری با تکنولوژی واقعیت مجازی 6

اولین ویدیو واقعیت مجازی در سال 2012 میلادی

ما این اثر را در سال ۲۰۱۲ به فستیوال ساندنس فرستادیم. اتقاق خیلی خوبی بود، و چیزی که واقعا هیجان من را زیاد میکرد همین نکته بود، این فیلم، اولین ویدیو واقعیت مجازی بود.

در واقع به دلیل این که برای اولین بار به این فستیوال رفته بودیم، من خیلی می ترسیدم. نمی دونستم مردم چه عکس العملی خواهند داشت. و چه اتفاقی خواهد افتاد. و ما فیلم را با عینک واقعیت مجازی نشان دادیم.

هر شخصی که فیلم ما را مشاهده کرده بود، به ما گفت: « من واقعا ترسیده بودم چون نمیتونستم به آن مردی که روی زمین افتاده کمک کنم و خیلی ناراحتم که آن مرد به کما رفت »

بعد از اینکه این اثر ساخته شد. رئیس مدرسه سینمایی یو.اس.سی دانشگاه کالیفرنیای جنوبی رئیس مجمع جهانی اقتصاد را دعوت کرد تا طعم “گرسنگی” را امتحان کند.

 

روزنامه نگاری با تکنولوژی واقعیت مجازی

بازسازی صحنه یک شهر جنگ زده و تجربه انفجار یک بمب با واقعیت مجازی!!

من واقعا می خواستم صحنه یک شهری که در جنگ قرار گرفته را بازسازی کنم به همین دلیل افرادم را به یک شهری که در حال جنگ بود فرستادم تا اطلاعاتی مثل عکس و فیلم و صدا از کمپ های مهاجران جمع آوری کنند.

ما دوباره صحنه ی یک خیابان را بازسازی کردیم. که در آن یک دختربچه ترانه می خواند و یک بمب منفجر می شد. آن دختر بجه زمانی که وسط آن واقعه قرار می گیرید و آن صداها را می شنوید. و زخمی ها را در کنار خود می بیند. واقعا وحشت زده می شد.

این حس واقعا ترسناک و واقعی است. افرادی را می شناسم که واقعا در جنگ و در زمان انفجار بمب در همان منطقه حضور داشتند و به من گفتند که در آن لحظه چه حسی داشتند و من سعی کردم همان حس را در یک ویدیو واقعیت مجازی بازسازی کنم.

بعد از این ویدیو ما دعوت شدیم تا اثر را به موزه ویکتوریا و آلبرت در لندن ببریم. کمبود سرمایه ما باعث شد که نتوانیم تبلیغاتی را انجام دهیم.

روزنامه نگاری با تکنولوژی واقعیت مجازی 5

عینک های واقعیت مجازی در موزه غوغا به پا کرد!!!

ما توی اتاق تابلو فرش ها بودیم. و هیچ خبرنگاری حضور نداشت بنابراین هرکسی که به قصد دیدن موزه وارد می شد می توانست ما را با نورهای دیوارنه وارمان ببیند.

افراد به موزه می آمدند تابلو فرش های قدیمی را ببینند ولی با عینک های واقعیت مجازی ما رو به رو شدند.

نکته جالب اینجا است که در مدت پنج روز آدم های زیادی آن را تست کردند و نظر خود را به ما اعلام کردند. وقتی نظرات را جمع آوری کردیم به یک دفتر 54 صفحه ای تبدیل کردیم.

همچنین موزه دارها به ما گفتند که هرگز چنین اسقبالی را ندیدند. چیز هایی مثل، “خیلی واقعی است”، “کاملا باورپذیر است” و نظری که من خیلی در موردش اشتیاق داشتم. “احساس واقعی ای که انگار وسط یک تجربه هستید که کاملا عادی در خبرهای تلویزیون می بینید.”

 

درک اخبار با تمام وجود به وسیله واقعیت مجازی

بله اغلب این نظر را داشتند، و با خودشان می گفتند وقتی خبری در تلوزیون پخش می شد، برای ما عادی بود ولی با روزنامه نگاری با تکنولوژی واقعیت مجازی ، در صحنه خبر قرار میگیریم.

فناوری واقعیت مجازی ، روی تمام اشخاص تاثیر گذار است، فرقی نمی کند که چند سالتان است و در کجا زندگی می کنید. البته اشتباه متوجه نشوید. شما وقتی با فناوری واقعیت مجازی یک ویدیو را تماشا می کنید، محیط واقعی را فراموش نمی کنید. اما این حس را ایجاد می کند که به صودت هم زمان در دوجا حضور دارید.

 

روزنامه نگاری با تکنولوژی واقعیت مجازی 2

 

با روزنامه نگاری با تکنولوژی واقعیت مجازی قواعد خبرنگاری تغییر نمی کند.

پس این یعنی اینکه من باید با تمام وجود مراقب باشم که چه فیلمی می سازم. باید تمام قواعد روزنامه نگاری را در روزنامه نگاری با تکنولوژی واقعیت مجازی رعایت کنم. باید مطمئا باشم که این روزنامه ها و خبرهای تاثیر گذار هیچ نقصی نداشته باشند.

اگر ما اطلاعات را خودمان جمع آوری نمی کنیم. باید کاملا دقیق باشیم. باید بدانیم منبع تمام اطلاعاتی که داریم از کجاست و اینکه آیا واقعا معتبر هستن یا خیر؟

پس باید بدانید که ما اصول اولینه روزنامه نگاری را تغییر نداده ایم و از تمام اصول خبرنگاری و روزنامه نگاری پیروی می کنیم. تنها تفاوت روزنامه نگاری با تکنولوژی واقعیت مجازی ، حس بودن در صحنه خبر است.

هدف ما این است که شما در صحنه واقعی حضور داشته باشید و ببینید کسی از گرسنگی روی زمین می افتد. یا اینکه احساس کنید در یک صحنه ی بمب گذاری هستید.

این چیزی هست که من را با این آثار جلو می برد. ما تمام تلاشمان را انجام می دهیم که این تکنولوزی را بدون هدست واقعیت مجازی بسازیم ولی همچنان شما می توانید با عینک واقعیت مجازی استفاده کنید. امیدوارم در آینده روزنامه نگاری با تکنولوژی واقعیت مجازی در تمام نشریه های خبری جهان استفاده شود تا مردم در صحنه خبر قرار بگیرند.

امتیاز و نقد و بررسی این مقاله
مفید بودن مقاله
۱۰
خوانایی مقاله
۹
کیفیت مقاله
۱۰
میانگین امتیازات: ۹.۷
فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

در این زیر می تونیم قدرت واقعیت مجازی را درک کنیم و جهانی جدید را تجربه کنیم!!!بازی رئال و بارسلونا

cover

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *